Mnoho lidí spánek podceňuje a říká si: „Nač spát osm hodin?“, „Přece neprospím celou třetinu života!“.
Jistě každý organismus potřebuje něco jiného, ale faktem zůstává, že zdravý spánek je nevyhnutelný pro regeneraci nervového systému. Nervový systém ovlivňuje psychiku a duševní činnost, potažmo i koncentraci, paměť, pozornost, psychosomatické tempo, vnímání a rozhodování.
Všechny tyto funkce ovlivňuje kvalita a délka spánku. Abychom byli v dobré psychické i fyzické kondici, doporučují odborníci dodržovat zásady správné spánkové hygieny.
Zásady spánkové hygieny
- Důležité je naučit a vypěstovat si návyk jít spát a vstávat každý den v přibližně stejném čase, a to i o víkendu. I když se probudíte před budíkem a máte pocit vyspanosti, neusínejte na sílu, raději vstaňte, připravte si snídani a věnujte se oblíbeným činnostem.
- Od pozdního odpoledne, tj. 4–6 hodin před usnutím, nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu či energetické nápoje. Během dne se snažte omezit jejich popíjení. Mají povzbudivé účinky a ruší spánek.
- Večer se vyhýbejte těžkým pokrmům. Poslední jídlo dne si dejte 3-4 hodiny před usnutím.
- Před usnutím nekuřte, stejně jako když se v noci náhodou probudíte. Nikotin také povzbuzuje činnost organismu a může mít negativní vliv na váš spánek.
- K večeru již neřešte žádná důležitá témata, spíše zvolněte a dělejte činnosti, které pomohou zbavit se stresu.
- 3-4 hodiny před usnutím – po večeři již necvičte. Pokud potřebujete pohyb, zvolte raději procházku ve volném tempu.
- Pobyt v posteli omezte jen na nezbytně nutnou dobu. Nepoužívejte ji k přemýšlení, práci, stravování, či sledování televize.
- Před ulehnutím místnost zatemněte, vyvětrejte (ideální teplota je 17 – 19 ºC) a minimalizujte hluk.
Jakmile si osvojíte tyto spánkové návyky a budete dodržovat potřebnou délku spánku, nejlépe 8 hodin, na sobě jistě sami pocítíte pozitivní změny.
A co vy, dodržujete spánkovou hygienu? A jak dlouho spíte?
Sandra Š.
foto: pixabay.com