Prevence proti melanomu

S létem se v médiích a lékařských ordinacích stále více skloňuje slovo melanom.

Proti jeho vzniku je velmi zásadní prevence, kterou však mnozí podceňují. Proti jeho vzniku je velmi zásadní prevence, kterou však mnozí podceňují.

Co je to melanom?

Melanom je typ rakoviny kůže, který vzniká v kožních buňkách, které produkují kožní pigment. Melanom je způsoben UVB složkou slunečních paprsků, které poškozují DNA kožních buněk a které se poté množí a tvoří kožní nádor, tedy melanom.

Nejtypičtěji se melanom objevuje na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově. Vytvořit se může na bílé kůži i na podkladě mateřského znaménka.

Melanom je nebezpečný nádor, ale díky své barevnosti a tomu, že je na povrchu kůže jej lze snadno odhalit.

Jaké jsou příznaky melanomu?

Melanom se může šířit buď po povrchu nebo mírně do výšky. Často se nejprve projevuje jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje. Pokud se tvoří ve znaménku, projevuje se změnou jeho barvy, tvaru nebo velikosti.

Jaká je prevence proti melanomu?

Nejlepší je chovat se tak, aby člověka melanom vůbec nepostihl. To znamená chránit se před nadměrným slunečním zářením. To je však stále velmi podceňováno. Jak ukazují mnohé průzkumy, lidé se před slunečním zářením často chrání jen na dovolené u moře či na horách, nebo ochranu v horším případě nepoužívají vůbec.

opalovani

Jak se chránit?

Nejlepší ochranou jsou opalovací krémy s vhodným SPF faktorem (slunečním ochranným faktorem), který oznamuje násobek doby, po kterou můžeme být na slunci. Například faktor 50 pak propustí jen jednu padesátinu paprsků apod.

Platí také, že čím světlejší pleť máte, tím vyšší faktor byste si měli opatřit.

Krémem je dobré se mazat 15 – 30 minut před tím, než vyjdete na slunce. Nezapomínejte ani na místa, která by vás nemusela napadnout jako krk, ušní lalůčky, oční víčka či nárty.

Vrstvu krému byste měli zhruba každé dvě až tři hodiny obnovovat, protože pocením, koupáním či otíráním pokožky se z krém postupně smývá.

Pamatujte také na to, že slunce má největší sílu mezi 11. a 14. hodinou a že jeho intenzita stoupá o 4 % s každými 300 metry nadmořské výšky. V tuto dobu byste se slunečním paprskům vůbec neměli vystavovat.

Pozor: Kromě mazání se je také velice důležité nechat si pravidelně zkontrolovat znaménka u odborníka. Tak můžete včas odhalit vznikající melanom nebo jiný kožní problém.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Hanule napsal:

    pokud nechcete melanom, nelezte na slunicko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>