Takzvaná sportovní výživa, a převážně pak sportovní nápoje, jsou mnohými často považovány za nezbytnost k udržení si pevného zdraví a dobré kondice. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Některé ze sportovních nápojů jsou opravdu zdraví prospěšné a vyplatí se díky svým blahodárným účinkům zařadit dokonce i do jídelníčku nesportovců. Ty ostatní vám toho ale ve skutečnosti moc dobrého nedají. Pojďte si s námi posvítit na to, kterých sportovních nápojů se držet a kterým se raději obloukem vyhnout.
Co si vlastně představit pod pojmem sportovní nápoje?
Jde o doplňky stravy, nejčastěji ve formě prášku, který se rozmíchá ve zvolené tekutině. Každý ze vzniklých koktejlů pak plní podle svého složení specifický úkol. Některé se hodí k doplnění bílkovin po náročném sportovním výkonu, jiné zase chrání organismus před dehydratací. Mezi nejoblíbenější patří takzvané proteinové, iontové a energetické nápoje.
Proteinové nápoje
Právě proteinový nápoj si drží první místo na žebříčku oblíbenosti mezi všemi sportovními koktejly. A není divu. Díky svému složení a jedinečným vlastnostem se totiž hodí skvěle nejen pro aktivní sportovce, ale i pro všechny ostatní, kteří sportovní styl života příliš nevyznávají. Sportovcům pomáhají k lepší regeneraci svalů po tréninku, ostatní těží z dalších výhod, které vysoká koncentrace bílkovin v proteinových nápojích přináší.
Většina lidí nedokáže svou denní dávku bílkovin potřebnou k optimálnímu fungování organismu přijmout v běžné stravě. Proteinový nápoj tak představuje skvělý způsob, jak jejich příjem jedním chutným koktejlem zvýšit. Ano, opravdu chutným. Proteinové nápoje jsou totiž k dostání v různých příchutích a kombinovat se mohou kromě vody třeba i s mlékem. Během chvilky si tak sami doma vytvoříte lahodný, a navíc zdravý mléčný koktejl.
Díky vysokému sytícímu efektu jsou proteinové nápoje navíc hojně využívány i jako doplňky při hubnutí. Zasytí vás totiž na delší dobu, zažene chuť na sladké a brání tak zkratovitému přejídání.
Iontové nápoje
Během opravdu náročného cvičení, při kterém dosahujete vyšší tepové frekvence, se vaše tělo zbavuje nejenom vody, ale i iontů. V takovém případě je iontový nápoj v prášku zcela na místě. Ochrání váš organismus před dehydratací, dodá vám novou energii a vyplavené ionty do vašeho těla znovu doplní.
Při běžném středně náročném tréninku však není používání iontového nápoje příliš nutné. Naopak, pokud je vaším cílem hubnout, působí iontový nápoj spíš kontraproduktivně. Velký podíl jeho složení tvoří totiž, kromě spousty barviv a konzervantů, hlavně cukry. Tělu tak dodáte zbytečné sacharidy, které už cvičením nespálíte.
Pokud se přece jenom rozhodnete si iontový nápoj koupit, zajímejte se o jeho složení. Pečlivě prostudujte etiketu a vyberte si aspoň ten, který obsahuje co nejméně takzvaných „éček“.
Energetické nápoje
Pokud toužíte po přeslazeném mixu cukrů, barviv, kofeinu a konzervantů, kupte si energetický nápoj. Jinak pryč od nej. Slibuje zahnání únavy, povzbuzení a dodání energie. Jenže tohle pozlátko je jen krátkodobé. Mnohem silněji vás však mohou ovlivnit všechny jejich negativní účinky. Jestli hledáte jednorázové povzbuzení, nejspíš se nic moc závažného nestane.
Rozhodně byste však po energetických nápojích neměli sahat pravidelně. Nadměrné užívání kombinace kofeinu a dalších látek obsažených v energetických nápojích může u citlivějších jedinců způsobit až nevolnost, nespavost, nesoustředěnost, bolesti hlavy, nebo dokonce srdeční arytmie.