Je tady podzim a s ním sychravé počasí a tudíž i častější nachlazení a chřipky. Na běžné onemocnění neexistuje lék, ale je možné zmírnit příznaky, abychom tělu pomohli v jeho boji s infekcí.
Viry, které způsobují chřipku a nachlazení postihují horní cesty dýchací jako nos a hrdlo. Když viry proniknou do těchto tkání, dělají neplechu. Tělo na tuto situaci reaguje tak, že na pomoc vyšle bílé krvinky, které mají viry zneškodnit. Příznaky, které pak s nachlazením a chřipkou pociťujeme, jsou způsobeny imunitním systémem, který se snaží zdolat nákazu.
Léčit se nemusíme umělými medikamenty, mnohem lépe nám pomohou byliny a potraviny.
Jaké potraviny podpoří váš imunitní systém?
Česnek je známý protivirový prostředek. Na rozdíl od většiny látek, které se odstraňují střevy či ledvinami. Esenciální oleje z česneku nelze takto vyloučit, ale namísto toho se vylučují dechem. Proto ten charakterický zápach z úst po konzumaci. A právě esenciální oleje jak procházejí dýchacími cestami, mohou pomoct od bacilů a virů.
Kromě česneku pomohou i kustovnice čínská a houby šiitake obsahující polysacharidy (aktivní cukry), které již předvedly řadu zajímavých účinků na náš imunitní systém. Polysacharidy z hub šiitake zvyšují počet bílých krvinek. Čím více jich dovedeme vytvořit, tím lépe se s nemocí popereme. Naše tělo během nemoci zvyšuje samo tvorbu bílých krvinek, ale houby šiitake a kustovnice jdou ještě dál.
Tkáně v horních cestách dýchacích se během nachlazení a chřipky zanítí, jak imunitní systém bojuje s infekcí. Omezení tohoto zánětu se značně zaslouží o to, abychom se zase cítili jako lidé. Pomoct může zázvor. Obsahuje totiž silnou protizánětlivou složku, součást skupiny chemických látek, které mu dodávají silné kořenové aroma, které působí tak, že brání tvorbě látek aktivujících zánět. Omega-3 mastné kyseliny v potravinách jako jsou tučné ryby a lněné semínko přinášejí rovněž značný užitek tím, že pomáhají tělu vytvářet vlastní protizánětlivé sloučeniny.
Sandra Špačková
foto: freedigitalphotos.net