Každý den bereme jako naprostou přirozenost čistění zubů, pleti a těla. Pravidelnou péči věnujeme také uším. Co ale mnohdy opomíjíme jsou nosní dutiny. Přitom péče o ně v podobě nosní sprchy je skvělou prevencí i léčbou rýmy.
Naše sliznice jsou každý den zatěžovány alergeny, nečistotami a infekčními viry, které mohou vyústit v rýmu. Rýma je sice banální onemocnění, ale dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit hned několik dní. Navíc na rýmu dosud nebyl vymyšlen opravdu účinný lék. Ani nosní sprcha není lékem stoprocentním, avšak pravidelné ranní aplikování nosní sprchy snižuje počet nachlazení, zmírňuje a zkracuje průběh rýmy.
Nosní sprcha (jala neti), tedy průplach nosu a nosních dutin vlažnou vodou patří k tradičním očistným jogínským rituálům. Ale díky své účinnosti si již našla své místo v západní společnosti.
K čemu nosní sprcha pomáhá?
Výplach nosu lze využívat jako součást hygieny nosních dutin, v rámci prevence, ale také během nachlazení a u alergií.
Technika jala neti vypláchne a rozpustí hleny a usazeniny v nosní dutině. Není jen pomocníkem při rýmě, ale působí jako prevence proti bolestem hlavy, poruchám zraku, nespavosti, únavě, stresu a napětí. Pomáhá při léčbě astmatu a alergií.
Co potřebujete?
Technika nepůsobí příliš vábně, a proto dost lidí odrazuje. Přitom stačí jen několik málo pomůcek a odvahu.
- Konvičku nebo trychtýřek – prodávají se speciální konvičky z různých materiálů. Bohatě postačí i plastová konvička, která je navíc lehká a nerozbitná.
- Sůl – sůl může být mořská, či kuchyňská, vhodnější je himalájská či černá.
- Teplou vodu – zhruba 500 ml
- Kapesníky
Jak provést nosní sprchu?
Převařenou vodu nechte zchladit na teplotu těla. Najděte si vlastní teplotu, která vám bude vyhovovat nejlépe. Při nachlazení může být trochu teplejší. Do vody rozpusťte sůl. Voda by měla být slaná přibližně jako slzy. Kdybyste to se solí přehnali, nos by vás pálil a výplachy by nebyl příjemný. Vodou naplňte konvičku. Vysmrkejte se, předkloňte se, natočte hlavu lehce doprava a vsuňte hrdlo konvičky do levé nosní dírky. Hrdlo konvičky musí nosní dírku ucpat. Po chviličce začne voda vytékat druhou nosní dírkou. Pokud by nevytékala, nakloňte hlavu trochu jinak. Jakmile prolijete asi polovinu konvičky, narovnejte se a šetrně se vysmrkejte. Vše zopakujte u druhého nosní dírky. Během procedury dýchejte mírně otevřenými ústy a nepolykejte. Po ukončení procedury se opět vysmrkejte, ale ne zprudka.
Pozor: Nosní výplach se nedoporučuje při zánětech středního ucha, při akutních zánětech dutin, krvácivosti a při neprůchodnosti nosu.
Sandra Š.
foto: Okko Pyykkö
Můžu jen doporučit, od té doby co sprchu používám jsem neměla rýmu. Chceto jenom vydržet první aplikace, které jsou nepříjemné, ale teď už to mám jako čištění zubů.