Je škoda, že si tak málo lidí uvědomuje, jak velké procento problémů s tělesnou schránkou, je následkem narušení psychiky. Měli bychom se zamyslet nad tím, co všechno pro svou psychiku děláme. Vždyť tělo po fyzické stránce hýčkáme a kultivujeme, proč se stejně nechováme ke své duši? Hýčkat a očišťovat se musí také naše mysl. Pokud tak nečiníme, může dojít k vážným problémům v podobě, frustrace, deprese a celkové nevyrovnanosti.
Na naši duševní rovnováhu nepůsobí pouze stres, ale také způsob, jakým trávíme volný čas. Za tímto pojmem se skrývá čas strávený mimo práci, který využijeme k odpočinku a pro své zájmy. Vhodné trávení volného času ovlivňuje naši celkovou psychickou pohodu. Volný čas můžeme využít k odreagování a regeneraci, zábavě, vybití nahromaděné energie, a hlavně k jejímu obnovení.
Relaxace, nebo chcete-li mentální cvičení, je potřeba dělat v klidu a při vhodné náladě. Totiž i nezdravý způsob trávení volného času může být příčinou velkých zdravotních problémů obezity, infarktů a dalších.
K nejvýznamnějším metodám směřujícím ke zmírnění nebo prevenci stresu patří např. autosugestivní postupy, pozitivní imaginace a různé relaxační techniky.
Autosugestivní postupy využívají naší představivost. Čím intenzivnější představa je, tím větší vliv může mít na naši psychiku. Pomocí jednoduchých pozitivních vět si člověk může navodit žádoucí stav. Zde je malý výběr: Moje mysl je lehká a odpočatá. Mé tělo je svěží. Mám sílu a energii, tu soutěž vyhraji.
Metoda pozitivní imaginace spočívá v představování si dobrého řešení situace.
Relaxační techniky pomáhají zmírnit nervozitu a napětí, zlepšují koncentraci a aktivují organismus. Jsou založeny na propojenosti naší fyzické a psychické stránky. Uvolnění nám poskytuje třeba čtení, poslech hudby, fyzická práce (zahrada), sport, jóga).
Významnými a neméně cennými metodami jsou rovněž zdravý životní styl a správná životospráva.
Těšíte rádi svoje smysly? Výborně, i to je relaxace. Mezi smyslové techniky pak patří vše, co v pozitivním slova smyslu atakuje naše smysly: dívat se, poslouchat, dotýkat se, vdechovat vůni. Toto poskytuje třeba aromaterapie, pozorný poslech hudby, ale I sledování filmů a další oblíbené příjemnosti. Vtip spočívá v tom, věnovat těmto odpočinkovým činnostem všechnu svou soustředěnost, a ne je používat jako kulisu k další činnosti.
Cílem duševní hygieny je dostat se minimálně zpět do svého původního vyrovnaného stavu. Pravidelnou psychickou očistou lze ale mnohé vylepšit. Lze tak zvýšit své pracovní výkony prostřednictvím zlepšení koncentrace a cílevědomosti. Zintenzivníte také vlastní odpočinek, který je pro výkonost důležitý stejně jako práce samotná. Pomůžete si také v rovině osobních vztahů a rodinných a jiných sociálních vazeb. Především se ale sami budete cítit lépe, uvolněněji a pozitivněji.
Sandra Špačková