Mozková mrtvice na FCB

Nedávno na Facebooku koloval příběh pro sdílení, který obsahoval instrukce, jak tuto životu nebezpečnou komplikaci rozpoznat. Obecně je totiž problém s tím, že příznaky této zdravotní příhody nejsou často rozpoznány včas, a pokud se danému člověku nedostane pomoci nejlépe do tří hodin od příhody, jeho šance na uzdravení klesají.

V příběhu pro sdílení autor doporučoval jako metodu pro rozpoznání komunikování s postiženým, a to poprosit ho, aby se zasmál, čehož by dotyčný neměl být schopen, kvůli jemné svalové mimice a zapojení větší části nervů.

Dále bychom ho měli požádat, aby řekl jednoduchou větu nebo souvětí. Pokud bude řeč nesrozumitelná nebo zmatená, pravděpodobně se skutečně jedná o mozkovou mrtvici.

Další test je fyzický a spočívá ve zvednutí obou rukou najednou, což při mozkové mrtvici buď nejde vůbec, nebo jen velmi těžko. Postižený by měl též zkusit vypláznout jazyk – podobně jako u lékaře, pokud je postižen mozkovou mrtvicí, jazyk je většinou pokřivený a může se kroutit ze strany na stranu. Obdobně funguje i chůze po čáře jako u testu na alkohol.

Při některém z výše uvedených příznaků se hned doporučuje volat záchranku – 155, kde nám v případě nejistoty ohledně stavu nemocného poradí více informací. Jako první pomoc také bývá často doporučován aspirin, nebo stroužek syrového česneku či kousek syrové cibule.

O konkrétních krocích je však dobré se preventivně poradit s lékařem, třeba při běžné prohlídce, abychom potom v případě nouze netápali. A co doporučují alternativní metody? Mrtvice prý souvisí s kapitulací a odmítáním změn, takže i tady je prevencí pozitivní myšlení a dovolit si přijímat život na plno.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>