Křečové žíly nás dokáží pěkně potrápit. Nejenže jsou chybičkou na kráse, navíc mohou způsobovat také zdravotní obtíže. Zvláště u žen nejsou bohužel ničím výjimečným. Vznikají už v mládí a jen těžko se jich dá zbavit.
Plavání je ideální prevence
Proto je lepší jim předcházet. Příčinou vzniku křečových žil, neboli varixů, bývá často dlouhé stání, což ale sotva omezí například prodavačka, barmanka nebo zdravotní sestra, vlastně jakákoliv žena. Proto, pokud máte povolání, ve kterém jste nucena strávit celý den na nohou, snažte se jej maximálně vykompenzovat pravidelným pohybem po práci. Samozřejmě nemusíte denně po návratu domů nazout tenisky, uběhnout čtyři kilometry a pak padnout polomrtvá do postele jen proto, abyste předešla křečovým žilám. Stačí, když si zajdete dvakrát týdně zaplavat a občas vyrazíte na procházku nebo na výlet. Nepředcházíte tím jen varixům, ale také zánětu žil. Vznik křečových žil je podmíněn nejenom dědičnými faktory a povoláním, ale také tělesnou váhou ženy. Obézní lidé trpí varixy častěji, proto (a nejenom proto) je důležitý také zdravý jídelníček. Svou roli hraje i obuv, kterou nosíte. Zvlášť, pokud musíte v práci celý den postávat, noste speciální zdravotní obuv a kompresní punčochy.
S návštěvou lékaře neotálejte!
Léčba křečových žil není jednoduchá. Obtíže mohou zmírnit speciální punčochy či bandáže, povrchní cévy se také dají drobným chirurgickým výkonem odstranit nebo uzavřít. Křečové žíly byste rozhodně neměla podceňovat. Mohou být příznakem chronické žilní nedostatečnosti, která může způsobit mnohem horší komplikace – například bércový vřed, může dojít také k nebezpečnému zúžení nebo dokonce uzávěru hlubokého žilního řečiště, které odvádí z končetin většinu krve. Proto, pokud máte pocit, že není něco v pořádku, neváhejte a navštivte kožního lékaře, internistu nebo chirurga.