Strečink je pohybová aktivita, pomocí které maximálně rozvíjíme pohybovou vlastnost – pohyblivost. Slouží jako prevence před poraněním. Slovo stretching znamená v překladu protahování, natažení, roztažení. Hlavním úkolem strečinku je protažení zkrácených svalů, protažení ztuhlých svalových oblastí a odstraňování svalového a psychického přepětí.
Zasoutěžte si nyní s Fa European Star Aerobic Show o báječné ceny – voňavé kosmetické balíčky!
STREČINK je prevencí svalových dysbalancí (nerovnováhy), které téměř vždy způsobují zdravotní potíže (postižení páteře a kloubů).
Je to také vhodné kompenzační cvičení k regeneraci po pohybové aktivitě, kompenzuje jednostranné přetěžování pohybového systému, zlepšuje stav nervosvalového aparátu před náročnými výkony, pomáhá k celkovému (psychosomatickému) uvolnění.
Zlepšuje kloubní pohyblivost (dynamický prestrečink = krátké protažení po rozcvičce nebo aerobním bloku), snižuje klidové svalové napětí a je významný pro správné držení těla, dýchání a při provádění účelných, hospodárných pohybů.
Podporuje tělesnou zdatnost, snižuje intenzitu a výskyt svalové horečky, snižuje riziko poranění zad, snižuje podkrvení kloubů a natržení svalů, ke kterým dochází při opakovaném přetěžování, při prudkých pohybech bez kompenzace a při cvičení prováděném bez rozcvičení.
Snižuje intenzitu menstruačních bolestí, zpomaluje proces stárnutí svalů a kloubů podporuje svalovou koordinaci.
Nedělitelná součást strečinku je RELAXACE = uvolnění. To kladně působí na tělesný a duševní stav, je prevencí proti stresům a dalším civilizačním chorobám, je podmínku nejen pro úspěšný strečink, ale i dobré zdraví, tělesnou i duševní výkonnost a celý kvalitní život. Je nezbytnou podmínkou pro kvalitní protahování svalů, je to vlastně fyziologický přirozený proces, který urychluje regeneraci ve svalech a pomáhá k odstranění únavy.
Týká se celého organizmu i celé osobnosti (= těla i duše), je protiváhou posilování a pomáhá odstranit stresový předstartovní stav před výkonem. Relaxační cvičení řadíme na přední místo před protahováním (před strečinkem). Relaxační cvičení nám pomáhá urychlit a odstranit nashromážděné nadměrné napětí ve svalech. Člověk, který se umí uvolnit, zpravidla nemá problémy s usínáním, umí lépe překonávat stresové situace, méně se unaví a je fyzicky a duševně odolnější.
Ke strečinku a relaxaci neoddělitelně patří dýchání. klidným dýcháním a prodlouženým výdechem podporujeme snížení svalového napětí.
Rady a tipy na závěr
před protahováním musíme mít svaly dobře zahřáté a prokrvené
každý protahovací cvik musí být účelný a zacílen tak, aby protáhl zvolenou svalovou skupinu
správné je pouze pomalé a plynulé protahování, nesmíme cvičit s pocitem bolesti
strečink cvičíme vždy s vědomím, že na něj máme dostatek času, cvičíme klidně, nespěcháme
cviky provádíme se soustředěním, ne zbrkle a rychle
jsou-li svaly poraněné (mikrotraumata), neprotahujeme je až do doby jejich úplného uzdravení
strečinkové cvičení je nutné cvičit pravidelně, nejlépe každý den, cvičíme-li méně než třikrát týdně, nemůžeme očekávat žádný efekt
přirozeně dýcháme, nezadržujeme dech
v krajních polohách nikdy nehmitáme (ve svalech by se zvýšilo napětí a odpor)
je známo, že účinky strečinkových cvičení se uchovávají až 90 minut a zvýšená kloubní pohyblivost pak po dobu dvou dní