„Ta má paměť už není to, co bývala.“, říkáte si? A trénujete ji? Pokud ne, pak paměť pozvolně slábne a my zapomínáme jak krátkodobé, tak dlouhodobé vjemy.
Kromě toho, že lidský mozek kontroluje a řídí veškeré tělesné funkce, kam patří trávení, pohyb, řeč, činnost srdce, ovlivňuje i myšlení a paměť.
Pokud si chceme zachovat dobrou paměť a udržet si ji i ve vyšším věku, je dobré ji trénovat. Paměť je totiž jako sval, který když je netrénovaný ochabuje, až zakrní. Čím dále to necháme zajít, tím těžší bude její obnovení.
Jak posilovat paměť?
Stanovujte si pravidelně malé úkoly. Začněte v běžném životě, nepište si nákupní seznam a nakupujte jen podle paměti. Když něco zapomenete, následuje trest v podobě nového nákupu nebo hladovění.
Spočítejte si z hlavy, kolik vás bude nákup stát. Naučte se nazpaměť hned několik telefonních čísel vašich blízkých. Luštěte křížovky, hrajte Scrable, učte se vyjmenovat české panovníky či prezidenty, americké státy nebo cokoli, co vás baví.
Dejte mozku šanci všechny události v klidu zpracovat. Mozek je v akci 24 hodin denně, dokonce pracuje i ve spánku. Právě proto je třeba ho nepřepínat a dopřávat mu i chvíle odpočinku. Procházka na čerstvém vzduchu, poslech hudby, sport či jakákoli jiná pasivní činnost mu pomůže se uvolnit.
Možná si vzpomenete na jednu z postavu v oblíbeném českém filmu Oldřicha Lipského Marečku podejte mi pero, kterému to myslelo jen při chůzi. To lze logicky vysvětlit. Naše paměť totiž pracuje efektivněji při pohybu. Lehké sportování vylepšuje mozkovou aktivitu. Při plavání, běhání či jízdě na kole musí tisíce mozkových buněk spolupracovat a to je spojuje a utužuje.
O mozek je třeba se starat nejen jeho posilováním, ale i výživou. Jen vyvážená strava mu zajistí dostatek užitečných látek. Nejvíce však ocení, ovoce a zeleninu – nejvíce pak avokádo, ryby pro jejich vysoký obsah aminokyselin, drůbeží maso. Tvrdý alkohol mozku nijak neprospěje, ale dvě deci červeného vína ano. Obsahuje totiž potřebné antioxidanty.
Sandra Špačková