Již v dětství se učíme, že mytí rukou je nezbytné, protože se jejich prostřednictvím šíří až 80 % infekcí. Pokud si ruce budeme mýt špatně, hrozí nám žloutenka či jiné onemocnění. Co ale již nevíme, je to, jak si ruce správně mýt.
Většina lidí považuje za nejkontaminovanější záchodové prkénko, ale ve skutečnosti jsou mnohem špinavější počítačová myš, klávesnice, nákupní košíky, platební terminály či bankomaty. Dalším velkým rizikem jsou houbičky na nádobí či kuchyňské prkénko. Na všechny tyto plochy saháme rukama a ruce si poté většinou nemyjeme. Rukama pak jíme, saháme si na obličej a podáváme je druhým lidem. Ruce jsou tak obrovským rizikem pro naše zdraví.
Ruce bychom si měli umýt vždy, když přijdeme domů, obzvláště pak po cestě hromadnými dopravními prostředky, návštěvě obchodu, před přípravou jídla i po ní, před jídlem, po kontaktu se zvířetem či jeho exkrementy, po vynesení smetí, smrkání a pochopitelně před a po ošetření rány.
Nejdůležitějšími a nejjednoduššími hygienickými prostředky na čištění rukou jsou voda a mýdlo. Dalším stupněm je pak jejich dezinfekce za použití speciálního dezinfekčního prostředku, který si poradí i s odolnými bakteriemi. Takové prostředky se nám mohou osvědčit, a to zejména na cestách s omezeným přístupem k vodě. Dezinfekci bychom také měli použití při návštěvě zdravotnického zařízení.
Jak si správně mýt ruce?
Mytí by mělo probíhat alespoň 30 sekund. Ruce musí být navlhčené a je nutné na ně nanést dostatečné množství mycího prostředku. V mytí pokračujeme třením dlaň o dlaň a také čištěním hřbetů rukou s roztaženými prsty, mezi které klouzavými pohyby vkládáme namydlené prsty druhé ruky. Obě ruce se v mytí střídají. Neměli bychom zapomínat ani na čištění v oblasti nehtů.
Pokrčené do sebe zaklesnuté prsty proti sobě otočených rukou zajistí očistu v oblasti nehtů. Nakonech bychom měli krouživým třením palce zavřeného v dlani, dlaň důkladně umýt. Následně se ruce opláchnou vodou a utřou se ručníkem ideálně tím na jedno použití.
Čistíte si ruce správně?
Martina M.