Vysoký krevní tlak je nejčastějším a velice nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak se řadí mezi civilizační choroby, protože jeho vzniku vděčíme za špatný životní styl a nezdravé návyky.
Odhaduje se, že 25% úmrtí ve věku nad 40 let je zapříčiněno právě touto chorobou. Toto číslo je tak vysoké, protože hypertenze v počátečních stádiích nemá téměř žádné příznaky. Většina lidí, kteří mají hypertenzi, se cítí zdravě, přestože v jejich tepnách proudí krev pod velmi silným tlakem.
Jak ho rozpoznat?
Vysoký krevní tlak musí být naměřen opakovaně, minimálně během třech různých návštěv u lékaře. Mít vysoký krevní tlak znamená, že tlak krve v tepnách trvale překračuje hodnoty 140/90 mmHg.
Také správně zvolené terapii předchází samozřejmě důkladné vyšetření. Hodnotí se nejen subjektivní obtíže a fyzikální projevy, ale také je nutné laboratorně zkontrolovat krev a moč.
Prvními, neurčitými projevy, může být bolest hlavy, únava, porucha spánku, či časté krvácení z nosu. Obtíže se zhoršují až s pokročilým stavem nemoci, kde však v jeho důsledku vzniká různé poškození některých orgánů.
Jaká je léčba?
Léčba vysokého krevního tlaku je individuální a dlouhodobá, jejím cílem je eliminace projevů a příznaků.
Důležitá je změna životního stylu a odstranění rizikových faktorů. Důležité je omezení přísunu soli a smažených jídel a pro obézní je velice zásadní snížení hmotnosti. Naopak by měli jíst až osm porcí ovoce a zeleniny za den. Také se doporučuje konzumovat dvě až tři porce nízkotučných mléčných výrobků.
Rozhodně je vhodné obrátit se na bylinnou léčbu. Na vysoký tlak jsou vhodné Hloh obecný, Kozlík lékařský, Žen-šen či Jmelí bílé.
K výše uvedené změně životního stylu, se přidává i medikamentózní terapie. Výběr léků se odvíjí od stádia, prognózy i věku pacienta.
Rozlišujeme 3 stadia
Vysoký krevní tlak se rozděluje do 3 stádií, od mírného průběhu až k závažnějšímu stavu.
V prvním je nemocný většinou bez obtíží a jedinou známkou hypertenze je naměřený vysoký krevní tlak. Ten se navíc neobjevuje pravidelně.
Druhé stadium je již charakterizováno aterosklerotickými změnami na tepnách. Tento příznak lze prokázat hrudním echokardiografickým, rentgenovým a elektrokardiografickým vyšetřením. Při vyšetření očního pozadí jsou patrné změny, v podobě angiopatie.
V třetím stadiu jsou již jednotlivé orgány výrazně poškozeny a dochází k jejich zhoršené funkci. Tepny jsou v důsledku hypertenze postiženy aterosklerotickými změnami.)
V tomto velmi vážném stadiu může dojít ke krvácení do mozku a tedy k náhlé cévní mozkové příhodě.