Sezóna aktivity klíšťat je v plném proudu. Také se nechcete vzdát trávení volného času v přírodě, kvůli riziku infekce onemocněními přenášenými klíšťaty? Nemusíte, ale je dobré zachovávat určité preventivní zásady.
Období rizika je určeno sezónností aktivity klíšťat, která podle místních podmínek začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu. Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Aktivita je ovlivňována průběhem povětrnostních změn. Český hydrometeorologický ústav v letní sezóně připravuje pro víkendové dny třístupňovou varovnou předpověď, která je k dispozici na internetových stránkách této instituce www.chmi.cz.
Existuje ale vůbec způsob, jak se těmto cizopasníkům vyhnout? Minimálně lze klíšťatům cestu výrazně ztížit.
Pokud se budete pohybovat v místech jejich výskytu, nepodceňujte volbu správného oděvu a obuvi. Doporučují se dlouhé rukávy a nohavice a uzavřené boty. Také je vhodné, si zastrčit nohavice do ponožek, patrně si nedokážete přestavit nic asexuálnějšího, ale jedině tak zabráníte snadnému uchycení klíštěte na nohou.
Mezi výrazné pomocníky patří i užívání vitaminů skupiny B. Při vylučování z těla totiž vydávají specifický odér, který klíšťata odpuzuje
Další důležitou ochranou jsou repelenty. Pro odpuzující účinek repelentů je rozhodující obsah látky DEET (diethyltoluamid), která působí jak na hmyz, tak na klíšťata. Efektivita DEET na klíšťata je však nižší než u hmyzu. Pro déle trvající ochranu před hmyzem se doporučuje používat přípravky s 30–50 5 DEET.
Po návratu z přírody domů je nutné se důkladně prohlédnout.
Klíšťata se nejčastěji přisávají na tyto části těla:
podkolenní jamka
třísla, podpaží
za ušima
na hlavě
intimní místa
Podobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno.
Obě tyto prohlídky jsou nutné pro včasné zjištění přichyceného klíštěte, dříve než se plně rozvine proces sání krve. Ve slinách klíštěte jsou totiž obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, takže svědění vyvolané přisátím a upozorňujícím tak na klíště, se dostavuje až po řadě hodin
Jak odstranit přichycené klíště
- Místo přisátí desinfikujte jodovým nebo jiným desinfekčním prostředkem.
- Pomocí navlhčené textilie lehce pohybujte ze strany na stranu klíštětem, které se po 2-3 minutách uvolní. V případě potřeby lze klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou.
- Pozor, klíšťaty netočte! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně i zánět.
- Místo po odstraněném klíštěti znovu desinfikujte.
Jak zlikvidovat odstraněné klíště?
S každým klíštětem je třeba zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem, a proto je důležité, aby při jeho likvidaci nedošlo k potřísnění rukou a předmětů.
- Klíště nikdy nemačkejte.
- Klíště nejlépe spláchněte do toalety.
Stejné zásady o potenciální infekčnosti klíšťat vždy respektujte i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat.
Místo několik týdnů sledujte
Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy nevelké (do 5cm) zarudnutí pokožky v místě přichycení, které může přetrvávat 2-3 dni, ale nezvětšuje se.
Pokud se v době 3 týdnů od přisátí klíštěte při zjištění zvětšující se zarudlé skvrny na kůži (která většinou v centru zbledne) a dojde ke zvýšené teplotě, únavě či chřipkových příznacích je třeba navštívit lékaře a informovat ho o napadení klíštětem.
Po dobu 3 týdnů se vyhněte pokud možno zvýšené tělesné námaze, stresu a nevystavujte se silnému slunečnímu záření.
Sandra Špačková
foto: pixabay.com