Hlasová hygiena

Obdivovatelé různých pěveckých talentových soutěží a hudebníci sami se s názvem hlasová hygiena setkávají poměrně často, jinými slovy se totiž jedná o péči o hlas. V této péči nás, pokud využíváme profesionálně svůj hlas, obvykle krok za krokem vede hlasový pedagog.

Přesto však hlasová hygiena není jen doménou zpěváků a těch, kteří se hlasem živí, například moderátorů, dabérů, herců a podobně. Zásady hlasové hygieny by měl znát každý, kdo se zabývá zásadami zdravého životního stylu.

Nejde totiž jen o hlas a jeho kvalitu, ale také o ochranu našich mluvidel, kterým neznalostí základních zásad můžeme uškodit. Největší problémy bývají s hlasivkami, jež jsou často nezdravě přetěžovány.

Strašákem číslo jedna, ač na to tak nevypadá, je šepot. Přestože jsme zvyklí, že když nemůžeme mluvit, prostě přejdeme do šepotu, zvlášť při nachlazení, šeptání je pro naše ústrojí mnohem horší než sípavý hlas. Při šeptání se totiž netvoří hlas, ale jen šelest, jenž vzniká třením o hlasové štěrbiny. Při dlouhém šepotu tak hrozí překrvení sliznice hrtanu a poškození hlasového ústrojí.

Dalším otřesem pro naše hlasové ústrojí je nečekané zvedání hlasu, například při rozčílení nebo pokřikování. Navíc hrozí, že si postupně uženeme nepopulární „učitelský ječák“, kdy hlas i při běžné mluvě zůstává v nepříjemné ostré tónině.

Pokud máme problémy s chrapotem, možná za to mohou teplotní šoky. Pro zdravý hlas je dobré vyvarovat se chlazených nápojů a klimatizace. Hlasivky dráždí i prašné nebo zakouřené prostory. Hlas může aktuálně negativně ovlivnit i kofein, který vysouší hrdlo. Sliznici při chrapotu naopak pozitivně zvlhčují pastilky z islandského lišejníku.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>