Přichází podzim a spolu s ním nastává čas dýně, zeleniny, která si do našich kuchyní hledá cestu jen obtížně. Je to věčná škoda, protože se jedná o zeleninu velice zdravou, kterou lze připravit jak naslano, tak nasladko.
Dýně obecná je popínavá jednoletá rostlina, která se pěstovala již před 7 000 lety ve Střední a Jižní Americe a jedná se tak o jednu z nejstarších kulturních plodin vůbec. Spolu s okurkami, cuketami a melouny se řadí do čeledi tykvovitých.
O největší rozšíření dýní po Evropě se zasloužili Benátčané. Benátky byly dřívější obchodní velmocí, ve které se při obchodování s Maďarskem a Rakouskem platilo jatečním dobytkem či právě dýněmi. Odtud také pochází tradice pěstování tykví v Maďarsku a Štýrsku. Kde se dodnes vyrábí legendární Štýrský dýňový olej.
Dýně má pozitivní vliv na naše zdraví
Dýně je tvořena z 90 % vodou. Kromě vlákniny obsahuje mnoho zdravých látek, jako hořčík, draslík, sodík. Příčinou jejího oranžového zbarvení je velké množství provitaminu A (lutein, alfa a beta karoten). Cukru dýně ale obsahuje jen málo.
Její semínka jsou bohatá na zinek, což ocení zejména pánové trpící potížemi s prostatou.
Působí močopudně, podporuje vylučování toxinů, čímž ulevuje při chorobách ledvin, snižuje hladinu tuků a cholesterolu v krvi, pozitivně působí na imunitní systém. Regeneruje tělesné buňky, kladně ovlivňuje léčení revmatismu a dny.
Jak poznat zralou dýni?
Zralou dýni poznáme podle stopky, která by měla být zdřevnatělá s viditelnými prasklinkami. Slupka musí být nepoškozená, tvrdá a matná. Plod by měl být těžší, lehčí je totiž paradoxně plný semínek. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá a matná (oproti nezralým lesklým plodům).
Pro vaření je ale nejvhodnější druh Hokkaido. Tento druh má zároveň nejvyšší nutriční hodnotu, je velmi chutný a dobře se zpracovává. Oblíbená je ale i muškátová či máslová dýně.
Zralou dýni můžeme skladovat ve vzdušné a suché místnosti ideálně o teplotě do18 °C, kde vydrží až 4 měsíce. Pokud takové prostory nemáme, je možné ji zamrazit, vakuovat nebo kompotovat.
Máte rádi dýni? Jak ji upravujete?
Sandra Špačková
foto: foodiesfeed.com