Děložní čípek je dolní výběžek dělohy, který vytváří její hrdlo. Má válcovitý tvar a jeho dolní část se vyklenuje do pochvy. Čípek je asi 2,5 cm dlouhý a proniká jím tenký kanálek, který se na horním konci otvírá do děložní dutiny, na dolním pak do pochvy. Prstem zavedeným do pochvy lze čípek nahmatat jako malý důlek.
Co je rakovina čípku?
Tento druh nádorového bujení se vyvíjí v té části dělohy, která zasahuje do pochvy. Způsobuje je genetická anomálie jedné buňky, která se dále dělí a vytváří klon potenciálně nádorových buněk. Proces dělení se vymyká kontrole, takže se buňky začínají dělit nepřetržitě a vzniká tak nádor. Zhoubné (rakovinné) nádory tvoří buňky, které mají schopnost šířit se do okolí, a pokud se onemocnění neléčí, nádorové buňky napadají a ničí okolní tkáně a nakonec se rozšíří krevním oběhem do vzdálených orgánů těla.
Rakovina děložního čípku v časných stadiích nevyvolává žádné příznaky, ale lze ji snadno odhalit stěrem čípku při gynekologickém vyšetření. Příznaky pokročilejšího nádoru mohou zahrnovat výtok nebo krvácení mimo menstruaci.
Diagnostika rakoviny čípku
Výskyt pozitivních stěrů krčku je nejvyšší u žen starších 35 let. Výsledky stěrů lze rozdělit do skupin podle vzhledu buněk. „Normální” obsahuje, jak sám název napovídá, jen normální buňky. „Atypický” nebo „zánětlivý” stěr jsou jíž nenormální a mohou svědčit o přítomnosti infekce, ale nikoliv o nádoru. Dysplázie ukazuje dysplastické buňky a je třeba ji dále sledovat, neboť se z ní časem nádor může vyvinout. Těžká dysplázie znamená, že jsou ve stery přítomny buňky, které buď vzniku nádoru bezprostředně předcházejí, nebo je již přítomna velmi ohraničená forma nádoru, která je zatím omezena jen na samotnou sliznici. A konečně se ve stěru mohou objevit i samotné rakovinné buňky.
Lehké dysplázie se obvykle sledují tak, že se během několika měsíců zhotoví další stěry. Pokud dysplázie přetrvává nebo se zhoršuje do těžších forem, bývá potřebné další vyšetření. Zahrnuje to většinou ambulantní gynekologické vyšetření čípku speciálním mikroskopem. Procedura se nazývá kolposkopie a provádí se při vědomí. Při těžší dysplázii se provede v místním znecitlivění zmrazení nebo popálení postiženého okrsku tkáně. Stále častěji se používá laserová léčba, při níž se postižené buňky odpaří.
Vyšetření stěrů
Stěr čípku a jeho vyšetření po obarvení materiálu dle Papanicolaua („Pap test”) je velmi jednoduchý a zcela nebolestivý zákrok. Některým ženám může takové intimní vyšetření vadit, ale je třeba vzít v úvahu následky, které by zanedbání onemocnění mohlo přivodit. Nejvhodnější doba pro odebrání steru je 10 – 20 dnů po menstruaci.
Postup spočívá v zavedení vyšetřovacího zrcadla do pochvy. Případné nepříjemné pocity může vyvolat napětí svalů pochvy během vyšetření; je důležité uvolnit se. Pomocí jasného světla se prohlédne čípek a poševní stěny. Dřevěnou stěrkou (tampónem) se lehce setře sliznice čípku. Setřené buňky se uchovají ve speciální konzervační tekutině, která zajistí, aby zůstaly pro další vyšetření neporušené a daly se tak zjistit jejich případné změny.
Vyšetření by se měly podrobit všechny ženy starší 35 let většinou v pětiletých intervalech.
Léčba rakoviny čípku
Ženy, které mají na čípku těžkou dysplázii nebo již ve sliznici přítomné nádorové elementy, by se měly podrobit celkem jednoduché operaci, které říkáme konizace čípku. Provádí se v nemocnici a spočívá v odstranění konce čípku a jeho následném histologickém vyšetření. Ve většině případů se tak podaří odstranit všechny přednádorové buňky. Pokud mikroskopické vyšetření prokáže šíření těchto buněk do děložního hrdla, je nezbytné odstranit operativně celou dělohu.
Ohraničený nádor sliznice (karcinom in situ) je asi 5x častější než invazivní rakovina čípku (šířící se nádor), takže výskyt pokročilejších forem nádoru je okolo jednoho případu na 1000 žen, které prodělaly stěr.
U pokročilejších nádorů je nezbytná operace, léčba radioaktivním zářením nebo chemoterapií. Pokud se u ženy objevily abnormální buňky při vyšetření již v minulosti, bývá obvyklé stery v pravidelných intervalech opakovat. Léčba raných stadií nádoru je již téměř stoprocentně úspěšná, ale u pokročilejších forem úspěšnost dramaticky klesá.