Mnohdy zaměňujeme prebiotika za probiotika. Pojďme se na následujících řádcích seznámit s tím, co prebiotika jsou, k čemu slouží a kde je najít.
Co jsou prebiotika?
Prebiotikum je nestravitelná složka stravy, která slouží jako potrava zdravotně prospěšným střevním bakteriím. Na rozdíl od probiotik nejsou tyto látky živé.
K čemu prebiotika slouží?
Chemicky se jedná o sacharidy, které jsou jinak pro člověka nestravitelné za všechny můžeme zmínit známý inulin. Bakterie žijící v tlustém střevě získávají energii a jako produkt biochemických reakcí tak vznikají organické kyseliny. Tyto kyseliny zase fungují jako zdroj energie pro buňky stěny střeva. Prebiotika podporují růst prospěšné mikroflóry střev a zároveň snižují výskyt patogenní mikroflóry. Působí jako prevence zácpy, zlepšení střevních pochodů, napomáhají při snižování hladiny krevních tuků a cholesterolu a dalo by se pokračovat. To vše již při konzumaci pouhých 6 g fruktooligosacharidů denně.
Ovšem pozor, při konzumaci více než 50 g fruktooligosacharidů můžeme pociťovat křeče v břiše, nadýmání či můžeme dostat průjem. Podobné zažívací potíže však při omezení množství ustoupí.
Kde prebiotika najdeme?
Prebiotika nemají žádné toxické vlastnosti a v některých potravinách se vyskytují i přirozeně. Nachází se především v obilovinách, ale také v ovoci a zelenině. Najít je můžeme v česneku, cibuli, pórku, chřestu, borůvkách, broskvích, jahodách či banánech.
-MM-