Taping nebo-li tejpování (páskování) je metoda, kdy dochází za speciálních lepících pásek v problémové oblasti k podpoře kloubů a vazů. Převážně se tato metoda používala pro účely sportování ke zlepšení sportovních výkonů. Tejpy prošly velkým vývojem. Současně používané elastické tejpy vyvinuli v 70. letech 20. století.
A co to tejp vlastně je?
Tejp je v podstatě permanentní masáž působící reflexně na kůži, podkoží, svaly a další struktury. Kromě užití jako podpůrný prostředek při sportu nebo pro terapeutické účely je taping využíván jako korekční prostředek pro drobné deformace (např. při propadlé nožní klenbě). Blahodárně působí na nervový a oběhový systém.
V rámci terapie se taping užívá jako pasivní podpora, která má za úkol ulevit namáhanému kloubu a snížit přetěžování dané oblasti. Zjednodušeně řečeno, tejpování tedy umožňují kloubu pohyb v jeho běžném rozsahu bez překročení bolestivých hranic.
Jak s tejpováním začít?
Ideální je navštívit lékaře z oboru rehabilitační medicíny, nebo fyzioterapeuta, který tuto metodiku ovládá. Pacient by si měl zkoušet tejp nalepit nejprve pod odborným dohledem a teprve po čase se do toho pustit sám.
Výhodou je, že pokud si pacient nezvládne aplikovat tejp přesně tak jako lékař nebo fyzioterapeut, nemusí se bát, protože nehrozí žádné riziko. Pásky ale za žádnou cenu nelze aplikovat na otevřené rány, hnisající místa či jakkoli jinak poškozenou kůži.
Tejpy, aplikující se na svaly a mající ovlivnit nějakým způsobem jejich sílu a funkci, eventuálně bolest ve svalu, se ponechávají zhruba 5 dní. Pokud se tejp používá třeba ke zpevnění vazivových struktur, kolenních a dalších kloubů, lze jej nechat působit delší dobu, dokonce až tři týdny.
Martina M.
foto: Kelly