Každý z nás jistě občas zažije ten pocit, kdy má na všechno chuť a stále nemůže přestat. Sníme, na co přijdeme a pořád nemáme dost. Není proto obtížné se dostat do situace, kdy se přejíme a poté již nic nemůžeme. Není proto lehké se vyvarovat bolestem břicha nebo nevolnosti, které jsou s tímto spojeny. Povíme si tedy několik rad, co dělat, když se přejíme.
Častým prohřeškem, kterého se mnozí dopouštějí, je, že se snaží přejedení vycvičit. Jdou proto třeba běhat, nebo sednou na kolo. Myšlenka je to samozřejmě dobrá, protože každého napadne, že to prostě ze sebe dostane přirozenou cestou, tedy trávením. Mnohdy však můžeme docílit toho, že to, co jsme snědli, opět potkáme při zpáteční cestě. Ano, zní to asi odporně, ale je to tak.
Jakmile začneme cvičit, začnou pracovat i svaly v těle. Je nutné si uvědomit, že i žaludek je sval a že i on stále pracuje. Jakmile tedy začneme cvičit, dojde ke stahování břicha, což nám zapříčiní vytlačování potravy zpět. Pamatujme si proto, že cvičení bychom se měli obloukem v těchto situacích vyhnout.
Je třeba pít a chodit
Pokud už se přejíme, nejlepší možností asi je, abychom zůstali alespoň hodinu až dvě v klidu. Tělo potřebuje zůstat v klidu, aby mohlo postupně natravovat příchozí potravu. Můžeme zkusit zvýšit příjem tekutin, aby se nám strava smísila s vodou, a tak mohlo docházet k lepšímu trávení. Je vhodné vyhnout se během této doby alkoholickým nápojům, které mohou zvýšit kyselost žaludku, což může vést k nevolnostem a pálení žáhy.
Po vydatném jídle, po kterém se cítíme přesycení, se můžeme jít pozvolným tempem projít na čerstvý vzduch. Jednak abychom okysličili tělo a jinak abychom tělu lehkým, pozvolným a nenamáhavým pohybem dodali impulz k lepšímu trávení.
autor: Michal Hromek
foto: freedigitalphotos.net
Pomáhá dát si dvacet…
u nás funguje sklenka piva a prochazka.
nejlepší prevence je nežrat
jsi kretén