Čerstvý vzduch je pro člověka nepostradatelný. Bohužel v dnešní době venku, zejména ve městech, vzduch čistý není, proto bychom si ho měli vytvořit alespoň ve vnitřním prostředí, kde člověk tráví hodně času. K tomu vám dopomůže kvalitní čistička vzduchu do bytu.
Co to vlastně čistička je?
Jedná se o užitečný domácí přístroj, který účinně odstraňuje nečistoty ze vzduchu a díky tomu chrání naše dýchací cesty. Kromě nečistot odstraňuje také různé viry a bakterie, díky čemuž nás dokáže ochránit před respiračními onemocnění, které na nás číhají v zimě téměř na každém kroku.
Čistička vzduchu je ideální opravdu pro každého. Skvěle však poslouží v domácnosti, ve které je přítomný alergik, astmatik, kuřák nebo zvířecí mazlíček.
Princip čističky
Princi fungování čističky je velice jednoduchý. Do přístroje je nasáván okolní vzduch, který projde řadou filtrů a nakonec je vypouštěn očištěný od veškerých nečistot zpět do místnosti.
Jak na výběr čističky?
Při výběru čističku doporučujeme zaměřit se na následující parametry:
- vzduchový výkon (neboli objem vzduchu, který je schopna čističky vyčistit)
- počet filtrů
- hlučnost čističky
Pro alergika
V případě, že máte doma alergika nebo astmatika, čistička vzduchu pro alergiky by měla být vybírána podle vysokého výkonu a přítomností několika filtrů. Tyto čističky pak dosahují až 98 % účinnost při zachytávání veškerého prachu, pylů, písní a dalších dráždivých alergenů. Mezi nevýhody čističky pro alergiky je častější výměna filtrů a vyšší spotřeba elektřiny kvůli ventilátoru.
Než však takovou čističku pořídíte, doporučujeme to v první řadě konzultovat s lékařem na alergologii, jaké funkce čističky by vám doporučil.
Do běžných domácností
Do běžných domácností postačí dostupnější elektrostatické čističky, které disponují omyvatelným filtrem a jejich účinnost se pohybuje okolo 96 %. Domácnost tak dokážou zbavit prachu, pylů, cigaretového kouře, plísní, virů a dalších bakterií. Jejich výhodou je, že nepotřebují výměnné filtry a díky absenci ventilátoru pracují tiše s minimální spotřebou energie.
Na výběr je celá řada čističek – závěsné, samostatně stojící, s různým designem, v mnoha velikostech, barvách a s různými funkcemi. Některé jsou kombinované se zvlhčovačem nebo ionizátorem vzduchu. Při výběru záleží opravdu jen na vás, který typ čističky bude pro vás naprosto vyhovující.
Pořízení inhalátoru
Pokud máte doma alergika/astmatika a nechce se vám pořizovat čističku vzduchu kvůli vyšším nákladům za energie a výměnu filtrů, pak je možnost pořídit inhalátor, který je dobrý na dýchací problémy i jako prevence a léčba respiračních chorob (např. na rýmu, kašel, různé alergie, obstrukční plicní nemoc apod.).
Inhalátory dokážou přetvořit tekutinu na mikroskopické částečky, které jsou následně vdechovány. Díky ventilátoru tato léčba cíleně působí přímo v dýchacích cestách.
Výběr inhalátoru
Než přistoupíte k samotnému výběru inhalátoru, ujasněte si, k jakému účelu budete přístroj převážně používat. Zdali budou sloužit pouze jako krátkodobá prevence nebo léčba běžných onemocnění dýchacích cest, nebo ho budete používat dlouhodobě na léčbu astmatu a jiných vážnějších onemocnění.
Na základě ujasnění jeho používání se zaměřte na parametry:
- rozprašovací výkon inhalátoru (neboli rychlost, za jak dlouho inhalátor přemění tekutinu na dýchatelnou mlžinu) – udává se většinou v mililitrech za minutu a čím je hodnota vyšší, tím je inhalátor rychlejší
- velikost částeček – je podstatná zejména při léčbě astmatu a jiných průduškových onemocnění, obecně lze říci, že čím menší jsou částečky, tím lépe proniknou do těch nejmenších zákoutí, pro léčbu astmatu se doporučuje velikost částeček menších než 5 mikrometrů, větší částice (kolem 10 mikrometrů) zase dobře ošetřují nos, nosohltan a široké části dolních cest dýchacích
Výhodou u inhalátorů bude jistě přizpůsobení přístroje dechovému tempu pacienta nebo regulace průtoku vzduchu.
Já osobně doporučuji pořízení čističky vzduchu
Souhlasím s pořízením čističky vzduchu já osobně mám na doporučení známé čističku vzduchu Aqua Air a jsem s ním naprosto spokojená.