Aromaterapii lidé znají a používají odedávna. Už Sumerové před čtyřmi tisíci let věděli, že esenciální oleje zlepšují a podporují psychickou a emocionální pohodu. Přinášíme vám několik tipů, co dělat při aromaterapii a čemu se naopak vyhnout.
Co ANO?
Buďte vybíraví. Nechte si poradit, které silice jsou nejlepší. Jejich kvalita se totiž mění od výrobce k výrobci – některé firmy mohou klamat a tvrdit, že jejich oleje a silice jsou čisté a neředěné. Ne vždy je to pravda, proto se jako začátečnice raději spolehněte na radu zkušenějších. Zředěné oleje jsou vhodné pro masáž, ale pro další léčebné metody jsou vhodné oleje neředěné.
Oleje a silice uchovávejte v lahvičkách z tmavého skla a skladujte je na chladném, tmavém místě. Věnujte pozornost všem instrukcím na obalu, týkajícím se zdraví a bezpečného zacházení.
Co NE?
Parfémovaný olej a silice jsou dvě rozdílné věci. Proto, pokud si koupíte jen navoněný olej, nečekejte léčebné přednosti silic.
Nekupujte silice s kaučukovými uzávěry. Silice jsou velmi koncentrované a silné. Proto snadno gumu uzávěru promění ve žvýkačku a obsah lahvičky bude znehodnocen.
Nenakupujte silice u pouličních prodavačů, většinou nejsou moc kvalitní. Netýká se to samozřejmě všech prodejců, ale je pravděpodobné, že jako začátečník koupíte nekvalitní produkt. Věnujte také pozornost zemi původu.
Neaplikujte neředěnou silici přímo na kůži. Mohlo by dojít k alergické reakci. Výjimkou je čajovníkový olej (tea tree oil), který se dá lokálně použít jako dezinfekce. Silice nepolykejte!
Aromaterapie je léčba čistě přírodní a velmi šetrná, proto je dobře snášena. Zlepšuje nervové potíže včetně depresí, stresu, bolestí hlavy, úzkosti a nespavosti. Mimoto také působí preventivně proti některým nemocem a dokonce povzbuzuje imunitu. I pro úplně zdravého člověka je ale aromaterapie přínosná – uvolňuje a navozuje příjemné pocity.
Nejlepší aromaterapii, kterou jsme zažila, byla aromaterapie spojená s tantra masáží – takové uvolnění těla i mysli jsme do té doby nezažila. Doporučuji.