Není snad nikdo, kdo by v teplých dnech netoužil po opáleném těle. Věděli jste ale, že opálení je vlastně jen obranná reakce pokožky?
Vysvětlení je jednoduché. Melanocyty jsou buňky, které produkují barvivo melanin. Toto barvivo absorbuje energii, vydává ji ve formě tepla, zachycuje volné radikály vytvořené touto reakcí. Přirozená pigmentace je tak ochranou proti UV paprskům. Pigmentace ale není stejná pro všechny typy pokožky. Některý typ pokožky se snadno spálí a prakticky vůbec se neopálí a pro jiný je to přesně naopak.
Ano, řeč je o fototypech, které jsou odstupňovány škálou od 1 (velmi světlá pokožka) do 6 (černá pokožka). Čím nižší fototyp, tím nezbytnější je ochrana před sluncem.
Víte, jak pečovat o pokožku?
Důležité je nechat pro bezpečné opálení se pokožce čas pro rozvinutí pigmentace.
Znamená to tedy, že byste se slunci měli vystavovat postupně. Doporučuje se nevystavovat se slunci v době mezi 12-16 hodinou. Zároveň byste se z počátku měli mazat přípravky s vysokým faktorem, ideálně 30 či 50, záleží na fototypu.
Je nutné si ale uvědomit, že fotoprotektivní přípravky nemají za cíl prodloužit dobu opalování, ale pouze snížit rizika přiměřené sluneční expozice. Účinnost opalovacích krémů se časem snižuje, každé 2 hodiny a po každém koupání je tedy nutné opět nanést přípravek.
Naše pokožka je sice v podstatě schopná napravit škody způsobené UVA a UVB zářením, ale nemůže tak činit do nekonečna. Proto je potřeba pomoci pokožce chránit se solární ochranou. Platí, že čím je pokožka světlejší, tím více je potřeba chránit ji vysokým ochranným faktorem a aplikaci pravidelně opakovat. Pokud máte spíše mastnou pokožku, zvolte fluidní a zmatňující texturu. Pokud máte spíše suchou pokožku, dejte přednost krémům nebo výživným mlékům. Pro děti pak sáhněte po fluidních texturách ve spreji, které se snadněji aplikují a pro děti mohou být i zábavou.
Jídlem k lepší barvě
Dobrému opalování můžete napomoct i stravováním. Abyste se lépe opálili a přitom si udrželi zdravou pokožku, zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vitaminy E, C a A, betakaroten a další karotenoidy a flavonoidy. Pomohou vám bojovat proti volným radikálům a budou vás tak chránit i proti zhoubným účinkům slunce. Tyto živiny naleznete v ovoci a zelenině, čokoláda se může stát zdrojem vašich flavonoidů. A patrně nejznámějším spojencem slunečního záření je mrkev.
Sandra Š.