Vitamín C patří k nejčastěji užívaným vitamínům. Většina ho zná jako preventivní účinek proti chřipce a nachlazení. Má však spoustu dalších velmi důležitých funkcí pro naše tělo. Jeho účinky nejvíce ocení kuřáci, starší lidé, lidé hojně holdující alkoholu a ženy užívající hormonální antikoncepci.
Vitamín C se v těle podílí na tvorbě mezibuněčné hmoty. Jejím prostřednictvím tak má velký vliv na stavbu celého pohybového aparátu. Jeho dostatečné množství v těle také přispívá k bezproblémovému hojení ran, podporuje vstřebávání železa a pomáhá organismu vylučovat těžké kovy.
Vyvážený přísun vitaminu C rovněž pomáhá lidskému organismu v boji s únavou. Nedostatek tohoto vitaminu může zapříčinit chudokrevnost nebo krvácení dásní. Dlouhodobý nedostatek v těle může znamenat i život ohrožující zdravotní komplikace.
Nejznámějším příznakem akutního nedostatku vitaminu C jsou kurděje, ty se v dnešní době objevují jen ojediněle u skupiny obyvatelstva, která nepřijímá ani minimální množství vitaminu C.
Nejlepším zdrojem je především zelenina a ovoce. Nejvíce je obsažen v černém rybízu, paprice, brokolici, kapustě, v citrusových plodech, jahodách, mangu, kiwi a mnoha dalších.
Při tepelné úpravě potravin se ovšem může toto množství obsažené v potravinách rapidně snižovat. Proto není na škodu tělo dostatečně zásobit užíváním potravinových doplňků.
Ovšem pozor. Příjem nadměrného množství vitamínu C aneb kyseliny askorbové může vést ke vzniku ledvinných kamenů. Proto lidé, kteří užívají pravidelně dávky vyšší než 750 mg, by měli zároveň užívat hořčík a pít dostatečné množství vody.
Při dávkování přesahujícím10 gse může objevit průjem, nadměrné močení a kožní vyrážka. V takovém případě stačí snížit dávku vitamínu.
Sandra Špačková