Tato slova už jsme si zvykli vídat i slýchat. Co je „kryo-“, to má něco společného s mrazem, a většinou pořádným. Mráz zdraví prospívá. Ale pokud jde o chřipku a nachlazení, nebo spíš o předcházení chřipky a nachlazení, může nám stačit méně: Podobně totiž prospívá i obyčejné chladno.
Třeba se vám teď také vybavil zvyk, který měly naše prababičky, babičky a dost možná i maminky, totiž zvyk udržovat chladno v místnosti, kde se spí. Dřív bývalo běžnou věcí, že se topilo jen v těch místnostech, kde rodina trávila čas přes den. V místnostech, kde se spalo, zůstávalo chladno. Ne mráz, ne průvan, ale chladno. Večer se člověk zachumlal do načechrané peřiny, a to se to spalo!
Chladno ovšem prospívá nejen spánku, je užitečné také pro posilování imunity. Odborníci například doporučují, abychom se naučili respektovat venkovní teplotu. Tedy jestliže venku mrzne, až praští a v bytě máme letních 26 °C (v kuchyni to možná bude hnedle 30), může se stát, že pěkně zchoulostivíme. A chřipka na sebe nenechá dlouho čekat.
Když ale budeme vnitřní teplotu udržovat někde kolem osmnácti, devatenácti stupňů, prospějeme své odolnosti. Je to sice méně pohodlné, budeme si muset obléknout svetr nebo mikinu navíc. Po nějaké době si však zvykneme a pravděpodobně zjistíme, že už nás tak často netrápí rýma nebo nachlazení.
Samozřejmě, toto doporučení platí pro běžný pobyt doma. Je jasné, že pokud máte zaměstnání, při němž převážně sedíte, budete potřebovat teplejší prostředí, a když se máte celé odpoledne učit ke zkouškám, budete se také muset víc „zabalit“. Přesto ale stojí za to zamyslet se, jestli je možné teplotu v bytě či v kanceláři alespoň o několik stupínků snížit. Vždyť jde o zdraví.
Když se rozhodnete chladno vyzkoušet, je tu pro vás jako bonus ještě několik dobrých stránek chladnějšího prostředí: Prospěje vaší pokožce a metabolismu. Je vhodné pro lidi, kteří trpí astmatem a alergiemi. Také domácí mazlíčci ocení, když byt není přetopený. A logicky, když budete od podzimu do jara méně topit, můžete hodně ušetřit!
Autor: Eva Musilová