Kdo jí zdravě, nakupuje dvakrát déle… Ač by se mohlo zdát, že uvedené otevírá text jakési vědecké studie, není tomu tak. I když, mohlo by být. Každý, kdo někdy zkoušel změnit životní styl, začal se stravovat zdravěji, nebo držel nějakou dietu, to většinou zná z vlastní zkušenosti.
Zatímco v běžném případě vběhneme do obchodu, zakoupíme, to co nakupujeme vždy, teď najednou tápeme, co vlastně koupit, co jak a s čím zkombinovat. A co teprve když se chystáme vařit oběd nebo večeři.
Hlavní podmínkou ovšem je, že musí být vůbec z čeho vybírat. Pokud se chystáme nakupovat v místním mini marketu nebo některém menším supermarketu, často můžeme být nepříjemně překvapeni, že si téměř nemáme z čeho vybrat.
Kdo totiž v rámci diety nebo zdravějšího stravování vyřadí sladkosti, běžné pečivo, vyhýbá se neoblíbeném složkám potravin s kódem E (nebo minimálně těm ne právě zdraví prospěšným), může pocítit mírnou frustraci, že totiž v daném obchodě není vlastně co koupit.
Rozhodnout se potom často musíme mezi několika typy nevábných sucharů a hříšně drahými zástupci racionálních produktů. Takže to v některých případech dopadne tak, že koupíme bochník chleba, něco dobrého na zub a se zdravou výživou se rozhodneme začít, až budeme mít na nákup více času.
Výhodou je pokud můžeme nakupovat ve specializovaných obchodech se zdravou výživou nebo alespoň ve větších nákupních centrech, kde je k dispozici i nějaký výběr sortimentu z naší zájmové skupiny.
Ne vždy nám to však dobu nakupování zkrátí, pokud se v daných produktech neorientujeme, budeme nepochybně překvapeni, co různých typů pochutin nebo ovoce a zeleniny vůbec existuje, o nichž jsme předtím nikdy neslyšeli. Ale jenom než nastudujeme typ přípravy a v duchu si sestavíme jídelníček, tak nám to zabere dvakrát dlouhý čas než obvykle.