K zdravému životnímu stylu obvykle patří i hubnutí, pokud je zapotřebí k tomu, abychom se cítili fit a v kondici. Jako se vším, co se týká zdravého životního stylu, většina závisí hodně na naší motivaci, i volbě vhodného způsobu.
K nejzdravějším dietám patří ty dlouhodobé, které nejsou nijak agresivní a pomohou nám zlepšit nejen váhu ale i zdraví. K takovým dlouhodobým dietám většinou patří ty motivované na základě našeho přesvědčení či víry.
K nejznámějším dietám tohoto typu patří především vegetariánství, veganství, makrobiotika nebo třeba vitariáství.
Vegetariánství je založeno na vyškrtnutí masa a dalších živočišných složek, s výjimkou těch, která nám zvířata poskytují přirozeně – mléka, vajec. Z hlediska délky je to nejlépe fungující dieta, snižuje váhu, pomáhá v jídelníčku nahradit nevhodné potraviny zdravějšími, a protože vychází ze silného vnitřního přesvědčení, obvykle nehrozí návrat ke starému jídelníčku.
Veganství je dnes také poměrně rozšířené, vegani na rozdíl od vegetariánů odmítají veškeré živočišné produkty, tedy i mléko nebo vejce. Ty pak nahrazují různými rostlinnými produkty, které doplní potřebné živiny. Tento typ stravování je už obtížnější z hlediska namíchání jídelníčku, tak aby žádné živiny nechyběly.
Makrobiotika vychází z taoistického učení jin a jang, kdy každému typu potraviny je přiřazena určitá energie a podle toho je potom sestaven jídelníček i jednotlivé denní porce. Tento typ předpokládá větší proniknutí do problematiky, abychom věděli, co s čím kombinovat, hubnoucí efekt obvykle mívá také, ale je to náročné na čas.
Vitariánství je založeno na přijímání pouze potravy, která neprošla tepelnou úpravou, od toho je také název odvozen vita – tj. živé potraviny. Potrava je složena pouze z rostlinné stravy, ořechů, semen, případně čerstvého mléka. Z hlediska hubnutí má výrazný efekt, co se týká její dlouhodobé udržitelnosti, pak je samozřejmě otázka nakolik, je pro koho tato forma reálná.
ZP
Takže, když ze svého jídelníčku vyřadím veškeré maso a stanu se tak vegetariánem, tak zhubnu?