Jak žít zdravě v době koronaviru 

Jak být zdravý v této náročné době je otázkou, na kterou hledá odvěď snad každý. Odpověď není tak složitá, jak by se mohla zdát.

Na koronavir, respektive na onemocnění covid-19 není dosud žádný prokazatelně účinný lék a prozatím není ani očkování. Jediným způsobem, jak tedy virus potlačit, je naše vlastní imunita, kondice a celková odolnost.

Jak na to, abychom naši imunitu a kondici posílili?

Eliminujte stres

Nedobré zprávy se na nás v tomto období ze všech stran. Ve společnosti vládne velká nejistota a ačkoli je potřeba zůstat v obraze, nesledujte zprávy nonstop. Stres je největším spouštěčem onemocnění obecně a je proto nutné nebýt v něm permanentně, od rána do noci. Eliminace stresu je tedy naprosto klíčová. Nezapomeňte dělat věci, které Vás baví. Čtěte, poslouchejte oblíbenou hudbu, zůstaňte alespoň ve virtuálním v kontaktu s lidmi, se kterými Vám je dobře.

Doplňte vitamíny

Imunologové doporučují dopňovat vitamin C, B a na jaře také vitamin D. Z minerálů bychom měli doplnit selen (najdeme v mase a ořeších) a zinek (najdeme v cereáliích, mase a mléčné výrobcích). Pro imunitu jsou nesmírně důležitá správná střevní mikroflóra. O tu můžeme pečovat vyváženou stravou, do které bychom měli zařadit kysné mlečné výrobky, případně pak probiotika a prebiotika. K lepší imunitě nám mohou pomoct také bylinné extrakty, jako je ženšen extrakty, kořen lékořice či rakytník řešetlákový. 

Hýbejte se 

Karanténa a omezení pohybu neznamená, že se nebudeme hýbat. Pokud bychom přistoupili na to, že většinu času budeme trávit sezením na gauči, můžeme si rozjet řadu zdravotních komplikací. Ochabnou nám svaly, které nebudou tou správnou oporou, a mohou se objevit potíže (nejen s pohybovým aprátem). Proto se hýbejte. Každé ráno se protáhněte. Oprašte vzpomínky na školní tělocvik a ráno věnujte deset minut strečinku. Vhodné je několikrát do týdne cvičit intenzivněji, ideální je jóga, pilates či třeba jízda na rotopedu.

joga

Tip: Na internetu najdete spoustu návodných videí, jak správně cvičit, které jsou mnohdy zdarma. 

Choďte na vzduch

Pobyt venku bychom měli minimalizovat, ale přesto je velni důležité, abychom párktát v týdnu vyšli ven na zdravotní procházku. Vyhněte se kontaktu s lidmi a ideálně také městu. Vydejte se do lesa, k řece nebo alespoň do parku. Procházka na čerstvém vzduchu vám zvedne náladu, přijdete na jiné myšlenky, na slunci doplníte vitamin D a zdravě se unavíte. To vše je v napjaté době velice důležité.

Dbejte na hygienu

V neposlední řadě nezapomínejte na správnou hygienu. Nepodávejte si s nikým ruce, dodržujte odstupy, používejte roušku a jednorázové rukavice. Nedotýkejte se obličeje a očí, dokud si neumyjete ruce. Při příchodu domů si správně umyjte ruce, vyčistěte roušku a pokud jste venku sahali na předměty (kabelku, telefon, penženku apod.) vydesifinkujte je. 

Sandra Š.
Foto: Alexandra_Koch & Irina L_Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>