Nejen na jaře potřebujeme povzbudit organismus a posílit imunitu. Pomoct nám v tom může jedna z nejúčinnějších rostlin – ženšen.
Účinky této rostliny jsou východní medicíně známy již přes 2 tisíce let. Kdo by byl k východní filosofii skeptický, může ho o jeho kvalitách přesvědčit prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), které zní, že ženšen lze na základě klinických zkušeností použít jako profylaktické a regenerační činidlo pro zlepšení duševní a fyzické schopnosti, v případě slabosti, únavy, vyčerpání a ztráty koncentrace, a v rekonvalescenci.
Podívejme se na tento elixír života blíže.
Co je to ženšen?
Panax ginseng, ženšen čínský, ženšen korejský, všehoj ženšenový aneb ženšen pravý patří mezi nejznámější cizokrajné léčivé rostliny.
Existuje více druhů ženšenu, například americký, pětilistý, japonský nebo sibiřský. Žádný z nich ovšem nelze nazývat v užším slova smyslu ženšenem. A žádný z nich nemá prokázané stejné účinky jako ženšen pravý, vypěstovaný v Koreji.
Ženšen pravý je nejuniverzálnější bylinka východní medicíny, která dorůstá do výšky 30 až 60 cm. Nejléčivější účinky má kořen. Pro účinnost ženšenu pravého je důležité stáří kořenů. Nejúčinnější je v době zralosti šesti let.
Co ženšen obsahuje?
Obsahuje saponiny, antioxidanty, polysacharidy, peptidy a gintonin. Jedinečnost ženšenu pravého spočívá v tom, že všechny tyto látky jsou účinné, žádná z nich není jedovatá a jejich účinky se vzájemně vyvažují tak, že společně naplňují definici adaptogenu.
Jaké jsou účinky ženšenu?
Adaptogenní léčivé rostliny jsou oproti jiným látkám jedinečné ve své schopnosti udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Adaptogeny vykazují antibakteriální, imunostimulační a antioxidační účinky.
Ženšen pravý je používán ke zvýšení celkové kondice, posílení imunity, povzbuzení libida, k prevenci stresu, při hypertenzi, poruchách spánku, zánětech. Výčet léčebných účinků by však mohl být ještě delší.
Jak se při výběru orientovat na trhu?
Produktů obsahující ženšen na trhu nalezneme nespočet. Setkat se můžeme s tabletkami, sirupem, kávou i čajem.
Bylo prokázáno, že nejdůležitějším faktorem k zachování účinnosti ženšenu pravého je dodržení zásad tradičního korejského výrobního procesu. Základem je stáří kořene, který je nutné sklízet až po šesti letech zrání ženšenu pravého. Dále je nutné dodržet správný poměr jednotlivých kořenů -správný poměr mezi hlavním a vedlejšími kořeny je 70 % a 30 %.
Tyto podmínky splňuje například čaj KOMBE. Kromě ženšenu obsahuje tento čaj také jujubu. Touto unikátní kombinací dochází ke zvýšení účinků čaje. Jujuba byla dlouhodobě zkoumána a potvrdila se její významná role z hlediska protinádorové aktivity. Také byl prokázán její vliv u onemocnění jater a trávicího traktu. Navíc zabraňuje vzniku tukových buněk.
Čaj KOMBE je díky kombinaci ženšenu pravého a jujuby jediný svého druhu na českém trhu.
Jak ženšen chutná?
Ženšenový kořen má příjemné a velmi specifické aroma s typickou temperamentní a hlubokou chutí. “Během ochutnávek, které jsme prováděli, jsme často slyšeli slova: zemitý, lesní, buket dubových sudů, medový, s příchutí javorového sirupu,” říká MgA. Líba Drdáková spoluzakladatelka wellbeing concept storu PURE DISTRICT, kde lze mimo jiné zakoupit čaj Kombe. “Komu by však ženšen v čisté podobě nechutnal, lze dochutit medem či jiným sladidlem,” doplňuje.
Do wellbeing concept store PURE DISTRICT si můžete zaskočit na šálek KOMBE, nakoupit, vyzvednout zásilku či otestovat kosmetiku WHAMISU.
Co ještě byste měli vědět
Ženšen se doporučuje užívat v kuse měsíc až dva, poté je dobré udělat měsíc až dva pauzu a teprve poté začít další kůru. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Užívání ženšenu se nedoporučuje s warfarinem, heparinem, fenelzinem a digoxinem. Také diabetici by měli jeho užívání konzultovat s lékařem.
foto: National Institute of Korean Language, kombe.cz, puredistrict.cz
Díky, zkusím!