Plíseň na nehtech je nevzhledné onemocnění, o kterém se veřejně příliš nehovoří, přestože jím trpí až deset procet populace. Plíseň na nehtech umí pořádně znepříjemnit život. Zejména v létě, kdy se chceme koupat a chodit s botami s otevřenou špičkou, je toto onemocnění velice nepříjemné.
Nevíce postihuje seniory a diabetiky, není však výjimkou, že postihne i mladé, jinak zcela zdravé, jedince.
Kde plíseň vzniká?
Plíseň můžeme nejčastěji pozorovat na nehtech chodidel. Obvykle se šíří od palce k ostatním prstům. Důvody jsou jednoduché, chodidla se nejvíce potí a mnohdy bývají uzavřeny v botách, kde je vlhko. Právě vlhko a teplo jsou ideálním prostředím pro vznik plísňového onemocnění.
Nehtová plíseň se však může objevit také na rukách. I ta bývá nejčastěji spojována s nožní plísní, její vznik ale může zapříčinit například dlohodobé aplikování umělých nehtů. Proto je velice důležité vybírat si jen ty kosmetické salony, které dodržují hygienické předpisy a používají jen kvalitní materiály.
Jak poznat plíseň na nehtech?
Plíseň má typické příznaky, podle kterých ji můžeme snadno rozpoznat. Jedním ze znaků je ztluštění nehtové ploténk. Dalšími pak žluté zabarvení nehtu a drolení či olupování oklolí postiženého nehtu.
Jak se vyvarovat plísně na nehtech?
Nemoc způsobují výtrusy hub. Nakazit se tak nemusí být nijak těžké. Stačí si půjčit cizí boty nebo ručník, či chodit naboso na koupalištích, v saunách a jakýchkoli jiných místech, kde chodí velké množství lidí naboso.
Prevencí tak je v podobných místech používat vlastní čistou omyvatelnou obuv. Dále pak používání bavlněných ponožek a prodyšné obuvi. V létě je navíc dobré netrápit chodidla v uzavřených botách, ale obouvat ty s volnou špičkou.
Jak léčit plíseň na nehtech?
Samozřejmě je možné navštívit lékaře, který doporučí správnou léčbu. Pomoct si ale můžete i svépomoci. Důležité je zkrátit nehet na nejkratší možnou délku. Babské rady doporučují koupání v octové vodě a následném důkladném osušení. Toto aplikovat třikrát až čtyřikrát týdně.
Další z možností je v lékáně zakoupit roztok na nehty a aplikovat jej na přímo na nehet, odkud účinné látky pronikají do nehtové ploténky a ničí vlákna parazitujících hub. Léčbu je vhodné doplnit o aplikaci laku na nehty, odkud se postupně léčivé látky uvolňují do nehtu.
Je nutné se připravit na dlouhodobější léčbu, která může trvat až několik měsíců.
Sandra Š.