Pamatujete během sportování na to, že čím více se potíte, tím více tekutin musíte přijmout? Jenže, kolik tekutin je u sportování třeba vypít? Jak se má během sportu správně pít – před sportem, během nebo po něm?
V žádném případě není v pořádku sportovat s pocitem žízně. Před plánovaným pohybem je potřeba se dostatečně napít, zároveň je ale potřeba myslet na to, že to nesmíte přehnat a tělo prolít vodou, jako byste byli velbloudem. Doporučuje se před sportem vypít sklenici vody navíc.
Pokud plánujete sportovat pravidelně, nestačí dostatečně pít před výkonem, ale je třeba dbát na pravidelný pitný režim i mimo dny, kdy budete sportovat. Pokud byste totiž den předem pili málo, tělo by se během pohybu rychleji unavilo a nedosáhli byste kýžených výsledků. V dehydrovaném organismu se navíc drží déle kyselina mléčná, svaly budou déle namožené a regenerace se protáhne.
Doplňování tekutin je ale nutné i během a po sportu. Ke sportu si vždy připravte tekutiny a po ukončení pohybu doplňte tekutiny vypitím sklenice. Ale pozor, nikdy nepijte ledovou vodu, tak byste tělu přivodili šok. Vlastně byste ji měli ideálně ohřát na teplotu těla, ušetříte tak tělu energii. Aby tělo mohlo vodu v trávicím traktu zpracovat, musí ji ohřát na svou teplotu. To znamená, že když vypijete studenou vodu, tělo musí vynaložit mnohem více energie a ve výsledku se i mnohem více unavíte a zpotíte.
Co je dobré během sportu pít? Často diskutované je pití iontových nápojů. Ty jsou sportovci oblíbené pro obsah látek, které se během vytrvalého pohybu ztrácí. Iontové nápoje jsou dobré pouze u vytrvalostních sportů, nejprve se totiž potí voda a sůl, ionty a další látky se ztrácejí a po vyšším výkonu. Ideální je pít čistou vodu, či vodu s citrónem a čaje (kromě černého).
Sandra Š.
foto: picjumbo.com
muj trener rikal ze pit pri treninku nemam tak nevim